ارائه خدمات اینترنت پرسرعت در روستاها گسترش می‌یابد

 • ارائه خدمات اینترنت پرسرعت در روستاها گسترش می‌یابد2017/11/11

  مدیرکل دفتر امور دولت و مجلس وزارت ارتباطات و فناوری گفت: یکی از برنامه‌های مهم این وزارتخانه، توسعه و افزایش ارائه خدمات اینترنت پرسرعت تلفن همراه در سطح روستاهای کشور است.
  به گزارش خبرنگار ایرنا، محمد خواجه پور عصر چهارشنبه در جلسه بررسی مشکلات حوزه ارتباطات و فناوری شهرستان سروآباد اظهار کرد: هدف وزارت ارتباطات و فناوری در دولت گذشته توسعه اینترنت روستایی بود اما در دوره جدید توسعه اینترنت پرسرعت ویژه تلفن همراه در سطح روستاها است.
  وی افزود: جلسه‌ای با مدیران همراه اول، ایرانسل و رایتل در وزارت ارتباطات و فناوری برگزار کردیم و این اپراتورها تعهد دادند ظرف 18 ماه نسبت به راه اندازی شبکه های اینترنت پرسرعت تلفن همراه در روستاهای کشور اقدام کنند.
  مدیرکل دفتر امور دولت و مجلس وزارت ارتباطات و فناوری تاکید کرد: مدیران این سه اپراتور روستاها را در بین خود تقسیم کردند و برای راه‌اندازی اینترنت پرسرعت اعتبارات خوبی تخصیص دادند و بزودی مشکلات روستاها در حوزه ارتباطات و اینترنت پر سرعت برطرف خواهد شد.
  خواجه پور با اشاره به پیگیری‌های نماینده مریوان و سروآباد در مجلس شورای اسلامی گفت: وزارت ارتباطات و فناوری، استان کردستان را به عنوان پایلوت اجرای این طرح انتخاب کرد و اعتبارات خوبی برای رفع مشکلات ارتباطات روستایی به این استان تخصیص داده است.
  وی یادآور شد: شبکه کابل که به صورت فیبر نوری توسط مخابرات کردستان در این استان اجرا شده، در کشور بی نظیر است و با پیگیری‌های نمایندگان مردم استان در مجلس و مدیرکل مخابرات کردستان تلاش‌های بسیار خوبی در راستای رفع مشکلات ارتباطات این استان انجام شده است.
  خواجه پور به مشکلات مهم شهرستان سروآباد در حوزه ارتباطات نیز اشاره کرد و افزود: مشکلات مربوط به حوزه فناوری و ارتباطات شهرستان بویژه منطقه گردشگری هورامان در حال پیگیری و برطرف شدن است.
  وی اضافه کرد: تلاش می‌کنیم مشکلات شهرستان سروآباد در حوزه ارتباطات، پست بانک، پست و ICT با سرعت پیگیری و برطرف شود و امیدواریم در زمینه ایجاد اشتغال، کار و تولید این شهرستان مرزی نیز نقش خوبی ایفا کنیم. 
  مدیرکل مخابرات استان کردستان هم در این جلسه گفت: در شهرستان سروآباد 32 مرکز روستایی دارای فیبر نوری هستند که در این روستاها سه هزار و 774 مشترک روستایی اینترنت پرسرعت داریم. 
  آزاد حکمت اظهار کرد: از پایان سال 92 تا شهریور امسال بیش از 110 میلیارد ریال اعتبار در حوزه ارتباطات و فناوری در شهرستان سروآباد سرمایه‌گذاری و هزینه شده است. 
  وی افزود: در شهرستان سروآباد 23 سایت موبایل، همراه اول فعال است که 20 سایت آن بر روی بستر فیبر نوری است و سه سایت آن نیز بر روی بستر رادیویی قرار دارد و از یک استاندارد بالایی برخوردار است. 
  مدیرکل مخابرات استان کردستان اضافه کرد: بستر فیبر نوری این ظرفیت را فراهم می‌کند که اگر نسل‌های آینده یا سرویس‌های آتی در شهرستان سروآباد و استان کردستان تعریف شود بر روی این بستر براحتی ارائه خدمات آن‌ها امکان پذیر است. 
  حکمت با بیان این‌که بستر فیبر نوری ظرفیت گسترده‌ای ایجاد می‌کند، افزود: زیرساخت‌های نسل اپراتور پنجم که قرار است در آینده رونمایی شود در شهرستان سروآباد فراهم شده است. 
  وی یادآور شد: همچنین بر روی سیستم‌های انتقال در شهرستان سروآباد یک میلیارد و 430 میلیون تومان سرمایه‌گذاری شده که با این سرمایه‌گذاری کلان 54 برابر، ظرفیت انتقال افزایش یافته است. 
  حکمت تاکید کرد: سرویس‌های متعددی که در سروآباد نظیر 3 جی و 4 جی به بهره برداری رسیده و یا در آینده نزدیک خواهد رسید، نیازمند این است که ظرفیت انتقال گسترده‌ای برای آن‌ها ایجاد شود.
  شهرستان سروآباد با 2 بخش مرکزی و هورامان و جمعیتی بیش از 52 هزار نفر در فاصله 90 کیلومتری از سنندج مرکز استان کردستان واقع شده و 24 کیلومتر مرز مشترک با کشور عراق دارد.

  ارائه خدمات اینترنت پرسرعت در روستاها گسترش می‌یابد